Aktuális
Az Otthonfelújítási Támogatás lényeges tudnivalói:
- vissza nem térítendő támogatásról van szó
- 1 alkalommal lehet csak igénybe venni
- anyagköltségre és munkadíjra is fordítható az összeg, fele-fele arányban, tehát maximum 1.500.000 Ft anyagköltségre és 1.500.000 Ft munkadíjra
- az állam a felújítás költségének a felét állja, legfeljebb 3.000.000 Ft-ot, a másik felét a felújító családnak kell biztosítania
- a kivitelezés kapcsán folyamatosan gyűjteni kell a számlákat, és a kivitelezővel szerződést kell kötni, ezeket kell majd a Kincstárhoz benyújtani
- a pénzt a felújító családnak kell megelőlegezni.
A kormány által bejelentett Otthonfelújítási Támogatás kihagyhatatlan lehetőség számtalan családnak.
A programmal kapcsolatos részletek a Magyar Közlöny november 25.-ei számában olvashatók, amelyet még részletesebb érdeklődés esetén ide kattintva tudsz letölteni!
Ki pályázhat?
- a legalább 1 gyermeket váró vagy nevelő, azonos lakóhellyel rendelkező házastárs vagy élettársak együttesen - már a 12. hetet betöltött magzat is számít és még a 25 éves gyermek is - , ha együtt él családjával. Elvált szülők esetében pedig - amennyiben egyenlő részt vállalnak a gyerek nevelésében - megoszthatják egymás között a támogatást.
- aki minimum 1 éves folyamatos társadalmi jogviszonnyal rendelkezik
- az akinek az állami adóhatóságnál nincs nyilvántartott köztartozása.
Mennyi az otthonfelújítási támogatás mértéke?
A számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3.000.000 Ft.
Mikortól vehető igénybe?
2021. január 1.-jét követően elindult felújítások esetében, legkésőbb 2022. december 31.-ig.
Hogyan és hol igényelhető az otthonfelújítási támogatás?
A Kincstár által rendszeresített formanyomtatványon keresztül igényelhető, a Kincstár által üzemeltetett elektronikus felületen, postai úton vagy személyesen a Kormányablaknál nyújtható be.
Hogyan történik az elbírálás?
A Kincstár a beadást követő 30 napon belül - a beérkezés sorrendjében - dönti el a támogatás összegét. Hiánypótlásra 1 alkalommal kerülhet sor.
Milyen építési tevékenységek támogathatók?
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz- közműszolgáltatás bevezetése, kiépítése, cseréje,
- fürdőhelység, WC létesítése, olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helységgel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése,
- épület szigetelése,
- külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső tér felújítása,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- alapozási szerkezet megerősítése
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.
Miért klíma vásárlásra használd ezt a lehetőséget?
- mert biztos vagyok benne, hogy kipihenten szeretnél a nyári forróságban is ébredni,
- mert a klíma csökkenti a szállópor koncentrációt, ezáltal megakadályozza az allergiás reakciókat is,
- mert a klíma beszereltetésével az ingatlanod értéke növekedni fog,
- mert tudom, hogy otthon is koncentráltan és energikusan akarsz dolgozni,
- mert a járványügyi időszak alatt még fontosabb, hogy friss és egészséges levegő legyen az otthonodban,
- mert bizonyos klímákkal a téli fűtést is gazdaságosan meg tudod oldani!
- mert a nem megfelelő hőmérséklet akár hideg, akár meleg, komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.
Az Otthonfelújítási Támogatás igénybevétele ideális lehetőség az olyan családoknak, akik klímavásárlás előtt állnak. A program keretein belül ugyanis 50%-ot az állam finanszíroz a 2021-től megvalósuló építési tevékenységekből, legfeljebb 3.000.000 Ft értékhatárig, 50-50%-os arányban az anyagköltség és munkadíj arányában. Célszerű ezt az alternatívát klíma vásárlásra vagy cserére felhasználni, hiszen pozitív egészségügyi hatása, különösen a járványügyi időszakban ennek a legnagyobb.
Építkezés és használatba vétel!
2014 óta lehetett tudni, hogy 2021-től már csak közel nulla energiaigényű épület kaphat használatbavételi engedélyt, függetlenül az épület tulajdonosától, használójától, és az építési engedély iránti kérelem beadásának időpontjától. Sajnálatos módon még a legutóbbi időben is születettek olyan épülettervek, amelyek ezt nem vették figyelembe. Voltak olyan beruházások, amelyek az engedély kiadása vagy az egyszerű bejelentés időpontjában megfeleltek ugyan az energetikai követelménynek, de 2020-ig nem sikerült megszerezni a használatbavételhez szükséges hatósági döntést. A közel nulla energiaigényű (KNE) épületekre vonatkozó követelményt nem teljesítő új épületek fél év haladékot kaptak, az építtetők 2021. június 30. napjáig még megszerezhetik a használatbavételi engedélyt, tudomásulvételt vagy hatósági bizonyítványt.
Magyar Közlöny: 2020. évi 294. szám
Érintett jogszabály: 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet, 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet, 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet, 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet
Módosító jogszabály: 701/2020. (XII. 29.) Korm. rendelet, 57/2020. (XII. 29.) ITM rendelet
Hatályos: 2020. december 30., 2021. január 6.
NEM VOLT VÁRATLAN AZ ENERGETIKAI KÖVETELMÉNYEK SZIGORODÁSA
A 20/2014. (III. 7.) BM rendelet - az épületek energiahatékonyságáról szóló, 2010. május 19-i 2010/31/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján - több lépcsőben szigorított a hőátbocsátási és energiahatékonysági követelményeken. Az öt fokozatban elért szigorítás utolsó előtti fázisa 2019. január 1-én lépett hatályba. A negyedik fokozat lényege, hogy az építési tevékenységgel érintett, hatóságok használatára szánt vagy ezek tulajdonában álló épületeknek - mint a zöld építés példamutató előfutárai - már a közel nulla energiaigény követelményeinek kellett megfelelnie.
Az ötödik fokozat 2021. január 1-jétől érvényesül, tehát ezután már csak a közel nulla energiaigényű épület kaphatott volna használatbavételi engedélyt - függetlenül az épület tulajdonosától, használójától, az építési engedély beadásának dátumától. A közel nulla energiaigényű épület fogalmát a 39/2015. (IX. 14.) MvM rendelet pontosította; a fogalom itt elérhető.
A közel nulla energiaigényű (KNE) épületre vonatkozó 6 fő követelménycsoport a vonatkozó rendeletben több helyen elszórva található meg, ami megnehezíti azt, hogy egységben lássuk az új előírásokat. Az átláthatóság kedvéért az itt elérhető tájékoztatónkban összefoglaltuk az új épületre vonatkozó követelményeket.
Látható, hogy öt éve mind a tervezők, mind a kivitelezők, mind a beruházók ismerhették, hogy a szigorúbb követelményeknek 2021-től már meg kell felelnie az épületnek. Ettől függetlenül jelentős számú építkezés van, amelyek megkockáztatták, hogy a határidő előtti utolsó évben szereznek nem közel nulla energiaigénynek megfelelő energetikai minőségben használatbavételt.
Sajnos találkozhatuk olyan beruházásokkal is, amelyeknél a 2018-2019-es terveknél még nem vették figyelembe a közel nulla energiaigény követelményeit, figyelmetlenségből, vagy hibás szakmai döntések következtében. Sok beruházás esetében az építkezés szereplőitől független körülmény (például a koronavírus, vagy éppen az utóbbi pár évben felmerült munkaerőhiány) miatt nem sikerült időben befejezni a kivitelezést.
A jogalkotó úgy érezte, hogy ezek a beruházások - függetlenül attól, hogy a közel nulla energiaigény követelmények nem teljesítésének mi az oka - segítségre szorulnak, még akkor is, ha ezzel az energiahatékonysági cél sérül.
2021. JÚNIUS 30-IG MÉG MEGSZEREZHETŐK A HASZNÁLATBAVÉTELI ENGEDÉLYEK
Az innovációért és technológiáért felelős miniszter 2020. december 30-i hatállyal módosította az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendeletet. A TNM rendelet szerint új épület létesítése során a 2020. december 31-e után minden használatbavételre kerülő épületnek meg kell felelnie a 6. mellékletben foglalt követelményeknek (vagyis a közel nulla energiaigény követelményeinek). Ez az előírás egészült ki azzal, hogy ha az építészeti-műszaki dokumentáció alapján az épület kialakítása nem közel nulla vagy annál kedvezőbb energiaigényű, és a használatbavételre 2020. december 31-ét követően kerül sor, akkor a TNM rendelet 6. mellékletében foglalt követelményeknek csak 2021. június 30. utáni használatbavétel esetén kell megfelelni [57/2020. (XII. 29.) ITM rend. 4. § (1) bek.; 7/2006. (V. 24.) TNM rend. 6. § (2) bek. a) pont; 7/2006. (V. 24.) TNM rend. 6/B. §].
Fontos felhívni arra a figyelmet, hogy a felújítások, bővítések vonatkozásában nincs változás, tehát ezen építési tevékenységek tekintetében a szigorúbb, de a közel nulla energiaigény követelményeinél némileg megengedőbb energetikai követelményeket kell már betartani.